aydinlik_gazetesi_logoAydınlık Gazetesi | 09.12. 2015

Boğaziçi Enerji Kulübü İcra Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Boğaziçi Enerji Kulübü İcra Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Rusya krizini Türkiye için bir uyandırma servisi şeklinde tanımlayan Öğütçü, Avrupa’nın Rusya’ya yaptırımlarının olduğu bir dönemde, Rusya’nın Türkiye gibi bir müşterisini kaybetmeyi göze alamayacağını ve bunun Rusya’ya hem hukuki hem de ekonomik sonuçlarının olacağını dile getirdi.
Öğütçü, “Enerji güvenliği konusunda önlemler arayışı içindeyiz. Gerçi açıktan ne Moskova ne de Ankara doğalgaz, petrol, kömür ticaretinin ve nükleer güç projesinin kesintiye uğrayacağını seslendirmedi ama Türkiye’nin ithal enerjiye, teknolojiye ve finansmana bağımlılıktan kaynaklanan yumuşak karnı bir kez daha gündemimize geldi” ifadelerini kullandı.
Türkiye kaynaklı ve uluslararası rekabet gücüne sahip, bölgesel enerji devleri yaratacak adımların acilen atılması çağrısında bulunan Öğütçü, “Bu çerçevede, öncelikle çok köklü bir kuruluş olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nı (TPAO) yeni bir kurumsal kimlik altında Türk Hava Yolları (THY) ve uluslararası başarılı modellere uygun şekilde yeniden yapılandırmak gerekiyor” görüşünü savundu.