wec_bec

Dunyanın enerji liderlerini buluşturan 23. Dünya Enerji Kongresi (World Energy Congress 2016), İstanbul  Kongre Merkezi’nde başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev‘in de katıldığı kongre, 9-13 Ekim tarihleri arasında sürecek.

Dünya Enerji Konseyi (World Energy Council) ile varılan işbirliği çerçevesinde, The Bosphorus Energy Club da bu yılki geleneksel buluşmasını aynı program içinde gerçekleştiriyor.

11 Ekim Salı günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi‘nin Dolmabahçe B Salonu‘nda biraraya gelecek olan The Bosphorus Energy Club üyeleri ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen iş dünyası ve hükümet liderleri, Kulüp Başkanı Mehmet Öğütçü’nün moderetörlüğünde tüm gün sürdürülecek zirvede buluşacak.

Türkiye’den ve dünyadan 23 konuşmacının sunum yapacağı zirveye katılan konuşmacılar arasında ABD, Rusya, İran, Katar, Fas, Romanya Bulgaristan gibi ülkelerin enerji alanındaki devlet ve hükümet liderleri ile, dünya çapındaki uluslararası enerji kuruluşları ve dev şirketlerinin başkan ve üst düzey yetkilileri de de bulunuyor.

Çok sayıda davetlinin de katılacağı zirvede, ayrıca enerji ve jeopolitika gündemine ilişkin 11 tartışma konusu da davetlilerin katılımıyla masaya yatırılacak.

Zirve, akşam saatlerinde Shangri-La Bosphorus Hotel’de düzenlenecek olan kısıtlı katılımlı özel akşam yemeği tartışmaları ile sona erecek.

Zirve programına ana sayfamızdan ya da bu butondan ulaşabilirsiniz.
WEC2016 hakkında daha fazla bilgi için  www.wec2016istanbul.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

*********************

 

Kongreye ilişkin ilk haberler, Anadolu Ajansı ve Doğan Haber Ajansı‘na şu şekilde yansıdı:

 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’da İstanbul’a geldi

İstanbul DHA | 09.10.2016

23. Dünya Enerji Kongresi 9-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Vadisi’nde yer alan İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak. Kongreye katılacak liderler de İstanbul’a gelmeye devam ediyor. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev‘in ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da Küba’ya ait bir uçakla saat 15.00’da İstanbul’a geldi. Kongreye katılacaklar arasında sunulan listede Venezuela’dan sadece Petrol Bakanı Eulogio Del Pino’nun ismi yer alıyordu. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde Maduro’yu İstanbul Valisi Vasip Şahin karşıladı. Maduro buradan kalacağı otele hareket etti. (Haber-Kamera Murat ÇAKIR)

*****

aa_dunya_enerji_kongresi_ilk_gun

23. Dünya Enerji Kongresi başladı

Anadolu Ajansı | 09.10.2016

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da katılımıyla, İstanbul’un ev sahipliği yaptığı 23. Dünya Enerji Kongresi’nin açılışını yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş‘un da katılımıyla, İstanbul’un ev sahipliği yaptığı 23. Dünya Enerji Kongresi‘nin açılışını gerçekleştirdi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve Anadolu Ajansı’nın (AA) Global İletişim Ortağı olduğu 23. Dünya Enerji Kongresi, açılış töreniyle başladı.

Kongrenin açılışını, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ile gerçekleştiren Albayrak, kurdele kesiminin ardından fuar alanındaki stantları dolaştı.

Fuar alanının girişindeki ekranda, 15 Temmuz darbe girişimi hakkındaki kısa filmi, Dünya Enerji Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Younghoon David Kim, Konseyin eski başkanı Maria Jose Nadeau ve Konsey Genel Sekreteri Christoph Frei ile izleyen Bakan Albayrak, o gece sivil halkın elinde hiçbir silah olmadan tanklara karşı durduğunu anlattı.

Albayrak, “15 Temmuz’u unutmamalıyız, unutturmamalıyız ve dünyaya anlatmalıyız.” ifadesini kullandı.

Albayrak, kongrenin dünya barışına ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) standına uğrayan Bakan Albayrak ve diğer misafirlere, kurumun düşük kalorili kömür madeninden hazırladığı organik cilt bakım ürünleri hediye edildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin TÜBİTAK ödüllü elektrikli araç standını da ziyaret eden Albayrak, üniversiteli öğrencilere hitaben, “Dünya ayağınıza geldi, 5-10 yıl sonra hikaye sizde.” dedi.

23. Dünya Enerji Kongresi, 13 Ekim Perşembe günü sona erecek. (Muhabir: Nuran Erkul,Zeynep Duyar | İSTANBUL) 

*****

Dünya Enerji Kongresi için açılış töreni yapıldı

İstanbul DHA  |  09.10.2016 22:53

23. Dünya Enerji Kongresi’nin bu akşam yapılan açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Türkiye’nin, tüm örneklerin birlikte yakalanabileceği ülkelerden biri olduğuna dikkati çekti.
Dönmez, 15 Temmuz darbe girişiminde, halkın demokratik sistemine sahip çıktığını ve geleceğinin elinden kayıp gitmesine izin vermediğini, ekonomik olarak da kalkınmaya devam ettiğini vurguladı.
Dönmez, Türkiye’nin tüm sarsıntılara rağmen sürekli bir dönüşüm içinde ilerlediğini, Avrupa’nın en dinamik nüfusu ve ekonomisine sahip olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Türk şirketlerini yurtdışında inşaatta, diğer sektörlerde görüyorsunuz. Yakında enerjinin tüm alanlarında da bizleri görmeye başlayacaksınız. Biz bu topraklarda tüm bir dünyanın karışımıyız, kültür harmanıyız. İnsanoğlunun en parlak yüzyıl olmasını temenni ettiğimiz 21’inci yüzyılda dönüşümü tartışıp geleceğe umutlar ekeceğiz. Bugün sadece burada olmanız bile aslında dönüşümün başladığının bir göstergesi. Teknoloji dönüşüm ve iklim dönüşümden de korkmuyoruz. Bunu fırsata çevirmeyi ve insanlığın faydasına
çevirmeyi çok iyi biliyoruz.”Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan da törenin başında kısa konuşma yaptı. Dünya Enerji Konseyi Başkanlığı’nı kongrenin son günü devredecek Maria Jose Nadeau ise enerji sektörünün görünümüne ilişkin bilgi verdi.
*****