Enerji_gunlugu_10_12_2015Enerji Günlüğü | 10.12.2015 18:47  

Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü, Türkiye`ye gelen Rus doğalgazında bir kesinti beklemediğini söyledi.

Boğaziçi Enerji Kulübü (Bosphorus Energy Club – BEC) tarafından düzenlenen Boğaziçi Enerji Zirvesi İstanbul Sait Halim Paşa Yalısı`nda gerçekleştirildi. Toplantının basına açık bölümünde konuşan BEC Başkanı Mehmet Öğütçü, Türkiye’nin petrol ve doğalgazda büyük oranda dışa bağımlı olduğunu ifade ederek, enerji politikasının iyi yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

GÜVEN BUNALIMI YARATIR

Rusya için doğalgazda Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci büyük pazar olduğunu anlatan Öğütçü, “Bence Rusya`dan gelen gaz arzında kesinti olmayacak, arada ciddi hukuksal vaat var. Rusya’nın hukuksal çerçeve dışında bir yola gitmesi sadece Türkiye nezdinde değil, Avrupa`daki ve Uzakdoğu`daki diğer müşterilerin gözünde de ciddi bir güvenilirlik bunalımı yaratır” dedi.

ARZ TALEP HARİTASI DEĞİŞİYOR

Dünyanın arz ve talep haritasının değiştiğine işaret eden Öğütçü, şöyle devam etti:
“Eskiden Sovyet ve Körfez bölgesi enerji deposuydu, şimdi ABD kaya gazı ve petrolündeki gelişmelerle Suudi Arabistan`ı petrolde, Rusya`yı da gazda tahtından indirebilir. Eskiden OECD çok tüketim yaparken, şimdi Çin ve Hindistan dünya talebini fişekleyen en önemli bölge. Suudi Arabistan ve Mısır da yavaş yavaş tüketici hanesine katılıyor.”