Doğan Kitap | 5 Nisan 2017

ISBN: 978-605-09-4206-4
Sayfa Sayısı: 349
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2017
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı:29.00 TL

Oyunlardan oyun beğen

Geleceğimiz Asya’da mı?, Kalkınma İçin Kaliteli Yabancı Yatırım, Yeni Ekonomik  Süper Güç Çin ve Türkiye, Yeni Bir Ekonomik ve Ticari Diplomasi Stratejisine Doğru, Küresel Göçebe, Enerjide Oyun Değiştiriciler, 2023 Türkiye Yol Haritası gibi alanında öncü eserlerin yazarı Mehmet Öğütçü bu defa geleceğimizi temelden etkileyecek yeni “Büyük Oyun”un şifrelerini gözler önüne seriyor.

Öğütçü, enerji, yatırım ve jeopolitikada yalnızca olup biteni tahlil edip gelecek beklentilerini sunmakla yetinmiyor; aynı zamanda bu yeni oyunun “taşeronu” değil etkili bir “kurucusu” olabilmemiz için neler yapılması gerektiğini de anlatıyor. Hem on yılların deneyim, izlenim ve birikimini hem de oyun kurucularla birebir etkileşim ve konuşmalarını kitabın satırları arasına yansıtıyor.

Yazar Hakkında

Mehmet Öğütçü, Halen, merkezi Londra’daki, dünya capında doğal kaynak ve enerji varlıklarına yatırım yapmakta olan Global Resources Partnership şirketinin başkanı. Aynı zamanda bölgemizin “Enerji Davos’u”na dönüşme yolundaki The Bosphorus Energy Club’ın kurucu başkanı. Genel Energy, Saudi Crown Holding ve Şişecam şirketlerinin bağımsız yönetim kurulu üyesi. Brüksel’deki Energy Charter’ın Asya-Pasifik bölgesi özel elcisi. Turgut Özal’ın en genc danışmanı idi. 1994’e kadar Hariciye’de kariyer diplomat olarak Ankara, Pekin, Brüksel ve Paris’te güvenlik, ekonomi ve enerji diplomasisi üzerine calıştı. Paris’teki International Energy Agency’de (IEA) Asya-Pasifik ve Latin Amerika boÅNlgeleri baş yoÅNneticiliğini üstlendi. “Zenginler Kulübü” olarak da bilinen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma OÅNrgütü’nün (OECD) Uluslararası Yatırım Küresel Forumu’nu kurdu, yoÅNnetti. 2005’te British Gas (BG) Group’un üst düzey yoÅNnetimine geldi. İleri teknoloji şirketi Invensys plc’nin danışma kurulu başkanlığını üstlendi. Mülkiye’yi bitirdikten sonra London School of Economics’de uluslararası ekonomi mastırı yaptı. Central Office of Information’da stratejik iletişim programına katıldı. Bruges’daki College d’Europe’dan Jean Monnet bursiyeri olarak Avrupa YoÅNnetimi dalında ikinci mastır derecesi aldı. Enerji jeopolitiği, Cin’in yükselişi, gelecek senaryoları, rekabet gücü ve kalkınma icin yatırım konularında Batı üniversitelerinde misafir hocalık yapıyor. Capital, BusinessWeek, Derin Ekonomi, Hürriyet Daily News, Euractive, Moscow Times, OECD Observer, CNNTürk, NTV ve Bloomberg’de düzenli yazıyor, konuşuyor. İngilizce, Fransızca ve konuşma düzeyinde Cince biliyor.

Doğan Kitap Linki: