Hürriyet Gazetesi  | 01 Ekim 2016

hurriyet_01_ekim_2016

Merve Erdil

BOSPHORUS Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü, petrolde yaşanan fiyat savaşlarının artık doğalgazda yaşanacağını söyleyerek, Türkiye gibi pazarların gücünün arttığını dile getirdi.

Dünya gaz piyasasında muazzam bir bolluk olduğuna dikkat çeken Öğütçü, “Önümüzdeki 10-15 yıllık zaman süresince gazda muazzam bir bolluk olacak, bu da ister istemez fiyatları aşağı çekecek. Arz artarken, talep aynı hızda artmıyor. Fiyat müzakerelerinde tüketiciler artık daha güçlü konumda. Bundan sonra kral üretici değil tüketici. Türkiye gibi pazarların fiyat müzakerelerinde gücü artıyor. Rus Gazprom fiyat stratejilerini değiştirmeye başladı, ilk adımları Avrupa’da attı. Şimdi sıra Türkiye’de. İyi müzakere edilirse Türkiye Gazprom’dan iyi bir indirim alabilir. İleride sanayici ve tüketiciyi sevindirecek yeni indirimler de gelebilir” dedi.

11 Ekim’de 5’incisi düzenlenecek The Bosphorus Energy Club toplantısı öncesinde enerji gündemindeki konuları medya ile sohbet toplantısında değerlendiren Öğütçü, şunları söyledi: “TANAP projesi var. Kuzey Irak’taki yönetim, gazını Türkiye’ye satmak istiyor; İsrail’in aklına hemen Türkiye geliyor. İran, daha fazla gaz satmak için ‘fiyatı düşürürüm’ diyor. ABD’den ilk kaya gazı Türkiye’ye geldi. Doğru kontratlar yapılırsa arz fazlasının Türkiye’ye zararı olmaz.”

Ayrıca Öğütçü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 10-11 Ekim’deki Türkiye ziyaretinde Türk Akımı konusunda hükümetler arası anlaşmanın imzalanmasının beklendiğini kaydetti.