Yayımlayan : Haber3 | 26.06.2014 
 
İstanbul merkezli Boğaziçi Enerji Kulübü, Türkiye’nin çevresinde ve dünyadaki enerji sektörünü ilgilendiren gelişmeleri değerlendirmek için yarın İstanbul’da toplanacak.

 

İSTANBUL (AA) – SELEN TONKUŞ – Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü, Kuzey Irak’ın petrol satışına ABD ve Bağdat’tan eskisi kadar güçlü muhalefet gelmeyeceğini ileri sürdü.

Boğaziçi Enerji Kulübünün (The Bosphorus Energy Club), “Oyun Değiştiriciler: Enerji, Yatırım ve Jeopolitik” başlıklı toplantısını, yarın İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirecek. Geçen sene kurulan kulübün ikinci toplantısı olan organizasyon, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla açılacak ve oturumlara ABD, İngiltere, Rusya, Ukrayna, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Afganistan, Yemen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Yunanistan, Ürdün ve Kosova’dan hükümet, özel sektör temsilcileri ve kanaat önderleri katılacak.

Öğütçü, toplantı öncesi Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Sonbaharda yapılması planlanan yıllık toplantının öne alındığını belirten Öğütçü, bunun nedenini şöyle anlattı:

“Türkiye, bölgesindeki enerji dinamiklerinin, dönüşümlerinin tam ortasında yer alıyor. IŞİD, ya petrol sahalarına, rafinerilerine ilerliyor ya da Fırat Nehri boyunca şehirleri ele geçirmeye çalışıyor. Ukrayna’nın offshore sahalarının büyük kısmı Rusya’ya geçti. Karadeniz’de Rus etkinliğinin artması bölge ülkelerini rahatsız ediyor. TANAP’ta Türkiye payını artırdı. Doğu Akdeniz gazının geleceğini sermaye eksikliği nedeniyle belirsiz ve Türkiye önemli bir pazar. Tüm bunlar, toplantıyı öne çekmemize neden oldu. Bu gelişmelerin Boğaz’ın etrafında olduğunu düşünerek, Boğaz’ın kıyısındaki bir yalıda iş dünyasının, hükümetlerin temsilcilerini, kanaat önderlerini bir araya getirelim istedik.”

Aralık 2013’teki ilk toplantılarında İran ve ABD’li heyeti bir araya getirdiklerini hatırlatan Öğütçü, bu kez de Rusya ve Ukrayna’dan katılımcıların bir araya geleceklerine dikkati çekti. Öğütçü, Gazprom’dan fiyatlandırmadan sorumlu Sergey Komlev’in, Ukrayna’dan ise hem resmi yetkili hem iş dünyasından güçlü bir heyetin geldiğini belirterek, “Rusya ve Ukrayna arasında ciddi gerilim yaşanacak. Toplantının özelliği de bu, herkes eteğindeki taşları dökecek” dedi.

Öğütçü, Ukrayna’nın ABD’nin kaya gazını taşıyan LNG tankerlerinin boğazlar üzerinden Odessa’ya girmesi konusunda Türkiye’ye yaptığı baskının da toplantıda ele alınacağını kaydetti.

Toplantının önemli amaçlarından birinin de Türkiye-ABD-Avrupa arasında mevcut enerji işbirliğini kuvvetlendirmek olduğunu ifade eden Öğütçü, bunun nedeninin Türkiye’nin gelecek 10 yılda 150 milyar dolarlık enerji yatırımına ihtiyaç duyması olduğunu söyledi.

– “Rusya, Türkiye’ye sattığı gazın fiyatını düşürecek”