Yayınlayan : Haberler.com | 26 Haziran 2014 16:00

BEC İcra Kurulu Başkanı Öğütçü: “İsrail’de Tamar, Leviathan gibi bölgelerden ciddi bir üretim söz konusu. Türkiye’nin oraya özel sektör ya da devlet eliyle öz kaynak yatırımı yapması lazım. Yüzde 5 10 da olsa üretime yönelik erken aşama yatırımlar yapması lazım” “IŞİD’le Kürtler arasında çatışma çıkarsa.

The Bosphorus Energy Club (BEC) İcra Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü,Türkiye‘nin Doğu Akdeniz doğalgazına pratik bir biçimde odaklanması gerektiğini belirterek, “İsrail’de Tamar, Leviathan gibi bölgelerden ciddi bir üretim söz konusu. Türkiye‘nin oraya özel sektör ya da devlet eliyle öz kaynak yatırımı yapması lazım. Yüzde 5-10 da olsa üretime yönelik erken aşama yatırımlar yapması lazım” dedi.

Aralık ayında kuruluş toplantısını gerçekleştiren BEC’in İcra Kurulu Başkanı Öğütçü, basın mensuplarıyla bir araya gelerek Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmeleri enerji ekseninde değerlendirdi.

Türkiye‘nin sürdürülebilir ve ayakları yere basan enerji stratejileriyle enerjideki dışa bağımlılığını dengeleyebileceğini aktaran Öğütçü, enerjininTürkiye için ulusal güvenlik meselesi olarak algılanması gerektiğini ifade etti.

Öğütçü, şöyle devam etti:

“Enerjinin, petrolün, fosil yakıtın sadece bir meta olmadığı, ‘parasını ver al’ mantığıyla işlemediği, bunun aynı zamanda ulusal ekonomi güvenliği ve savunma menfaati olduğu anlaşılmalı. O konu özellikle siyasi iktidarlar ve iş dünyasının beynine kazınmış mı emin değilim. Bunun yanında Türkiye‘de kapasiteler çok zayıf, hem hükümette hem özel sektörde… Sanayi politikasında bir değişikliğe ihtiyaç var. Enerji yoğun sektörlerde kalmak ahmaklık. Çimento, demir-çelik gibi sektörlerde durmak anlamsız, daha smart, daha hafif, katma değeri yüksek sektörlerde yoğunlaşmak gerekli.”